Fem ús de cookies pròpies i de tercers. Continuar navegant implica la seva acceptació.Més informacióAcceptar
Cistella de la compra Tens 0 productes a la teva cistella
Total:
0,00€
629 12 68 29
CA

Bitllets de 100, 200 i 500 euros

Bitllets de 100, 200 i 500 euros
Es pot negar un establiment comercial a acceptar un bitllet de 100, 200 o 500 euros?

L'apartat dos de l'article 3 de la llei 46/1998, de 17 de desembre sobre la introducció de l'euro, estableix que "els bitllets i monedes denominats en euro seran els únics de curs legal al territori espanyol". Donar a una moneda de curs legal implica que el pagament de qualsevol deute no pot ser rebutjat quan es realitza amb l'expressió física de la mateixa, amb bitllets i monedes.

En conseqüència, l'ús dels bitllets en euros no està subjecte a cap tipus de limitació o restricció legal. Per tant, restringir a priori 'ús de determinades denominacions altes de bitllets no sembla d'acord amb el concepte de moneda de curs legal que l'EURO ostenta.
Cal puntualitzar que tal i com es recull al número 1 de l'article 7 del codi civil, els drets hauran d'exercitar-se d'acord a les exigències de la bona fe, la qual cosa hauria de suposar que els bitlletsen euro siguin utilitzats d'acord amb l'import del servei a pagar, peró en cap cas podria rebutjar-se a priori l'ús de determinades denominacions per un pagament o deute.
Compartir

Notícies relacionades

marker Madrid

Madrid

c/Monteverde 22
28042 Madrid
Telf.: 91-7410168
Horario de 9h a 19h.

marker Barcelona

Barcelona

C/ Tona Nave 1 Pl. Montguit
08480 L'Ametlla del Vallès-Barcelona
Telf. 938497962
Horari de 9h. a 19h

marker Lisboa

Lisboa

Rúa Jose Galhardo Lt19 S/Cv Loja
Quinta de Lambert 1750-131 Lisboa
Telf. 00351-214165920